Engleski dan (English day)

Autor: Administrator , 29. 5. 2014.

U četvrtak, 22. svibnja obilježili smo Engleski dan kroz među predmetnu suradnju, ali i na zajedničkoj priredbi. Tako su se na satovima Hrvatskog jezika prevodili poznati citati iz Shakespearovih djela, a upute na testu iz Matematike bile su na engleskom jeziku.

Učenici od prvog do četvrtog razreda likovno su proučavali simbole Velike Britanije, odnosno simbole Engleske, Škotske, Sjeverne Irske i Walesa. Ako niste znali, simbol Engleske je ruža dinastije Tudor, čičak je simbol Škotske, djetelina s tri lista je simbol Sjeverne Irske (i Republike Irske), a poriluk i narcisa simboli su Walesa.

Iskustvo podučavanja imale su učenice 8. razreda, Sandra i Kristina. U prvom razredu održale su nastavni sat ponavljanja pripremivši kvizove o životinjskom svijetu.

Na školskom jelovniku se taj dan našla riba i prženi krumpir (fish and roast potatoes), inačica britanskog tradicionalno omiljenog jela koji čine pohana riba i pomfrit (fish and chips).

Učenici od petog do osmog razreda okupili su se nakon nastave kako bi zajedničkim aktivnostima obilježili taj dan. Na priredbi su se predstavili učenici dodatne grupe iz Engleskog jezika s predstavom Tuhelj Music Channel, odnosno programom sačinjenim od nekoliko skečeva povezanih glazbenim brojevima.

Veronika iz 5. razreda uspješno je odradila kviz na temu Velike Britanije (How much do you know about Great Britain), a Valentina iz 7.r. kviz o razlikama između britanskog i američkog engleskog jezika. Svojim glazbenim interpretacijama priredbu su upotpunile Antonela (7.r.) i Lea (5.r.).

Edo i Kristijan iz 6.r. nasmijali su nam šalama i vicevima, ali i uvjerljivim scenskim nastupom dvojice stand-up komičara.

Osim toga, na satovima Engleskog jezika imali smo posebnu gošću, gospođicu Benitu iz SAD-a koja trenutno živi u Zagrebu, a planira ostati živjeti u Hrvatskoj. Učenici su tako imali priliku čuti izvornu govornicu engleskog jezika i saznati sve što ih zanima o američkom školskom sustavu, životu i kulturi Amerike, ali i Benitinoj životnoj priči. Tako su primjerice učenici sedmog razreda saznali nešto više o borbi Afro-Amerikanaca za pravo glasa i ljudska prava općenito.

Nakon svega smo se još jednom podsjetili kako je učenje jezika slojevita aktivnost jer podrazumijeva i interkulturalno učenje, ali prije svega učenje stranog jezika olakšava komunikaciju i otvara vrata u nova iskustva i nova dragocjena poznanstva.

učiteljica engleskog jezika Ljiljana Žegrec