Zdrav za 5

Autor: Administrator , 3. 3. 2015.

Već drugu godinu za redom u našoj školi provodi se preventivni projekt Zdrav za 5.

Projekt  se provodi među učenicima 8. razreda, a obrađuje se tema Bolesti ovisnosti, rizici te zdravstveni aspekti zlouporabe alkohola.

Svrha projekta Zdrav za 5  je :

• prevencija ovisnosti te promocija pro-socijalnog, preventivnog i zaštitnog djelovanja uz razvijanje socio-emocionalnih vještina kod djece i mladeži;
  • podizanje razine svijesti o vlastitoj ulozi u očuvanju životne, školske i radne okoline;
  • podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti.

Nositelji aktivnosti na razini Krapinsko-zagorske županije su  Policijska uprava, Zavod za javno zdravstvo, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima.

Projekt  se provodi kontinuirano tijekom školske godine, a osnovni ciljevi projekta su:

• aktivno mijenjanje stavova i štetnih životnih navika o ovisnostima;
  • aktivno mijenjanje stavova o nužnosti zaštiti okoliša i prirode;
  • podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja;
  • usvajanje zdravih stilova života

Policijska službenica za prevenciju Andrea Jurić upoznala je učenike sa zakonskom regulativom vezanom uz konzumiranje i štetnost alkohola. Naglasak u svom izlaganju stavila je na činjenicu da svaka osoba samostalno odlučuje o tome kakvu će odluku donijeti u određenim životnim situacijama, posebno kad su u pitanju rizična ponašanja te upozorila na posljedice takvih odabira.

Svoje izlaganje upotpunila je nizom zanimljivih primjera i priča iz svakodnevnog policijskog postupanja.

Na sljedećem satu razrednika s pedagoginjom i razrednicom provedena je radionica Subotnja večer, kraj kakav želimo. Učenici su u grupnom radu smišljali završetak priče, navodeći načine i modele kako možemo provesti subotnju večer. Naglasak je stavljen na pozitivna i prihvatljiva ponašanja u provođenju slobodnog vremena. Učenicima je skrenuta pozornost na posljedice prigodom odabira neprimjerenih oblika ponašanja.

Učenici su po završenim radionicama ispunili anketni upitnik vezan uz provedbu projekta.

Pedagoginja:
                                                                                                                 Natalija Knezić-Medvedec, prof.