Pestalozzi stručno usavršavanje

Autor: Administrator , 19. 3. 2015.

U Strasbourgu je od 24.-27. veljače održan trening za trenere Pestalozzi programa, programa stručnog usavršavanja za učitelje pod okriljem Vijeća Europe. Učiteljica Ljiljana Žegrec sudjelovala je na spomenutom treningu zasnovanom na pedagogijii i metodologiji Pestalozzi programa. Kroz prizmu suradničkog učenja, istraživane su teme poput akcijskog istraživanja, povezivanja i implementacije transverzalnih znanja, vještina i vrijednosti (TASKs) u kontekstu ljudskih prava i demokracije te evaluacije i ocjenjivanja učenika s naglaskom na alternativne metode ocjenjivanja.

Važan dio treninga obuhvatile su radionice mikropoučavanja gdje su polaznici imali prilike provesti jednu 20-minutnu aktivnost, a nakon toga dobiti i povratnu informaciju ostalih sudionika. Cilj ovih radionica bio je razvoj vještina facilitacije i davanja konstruktivne povratne informacije. U tom smjeru skovan je i termin kritičkih prijatelja kojemu je svrha osobni i profesionalni razvoj pojedinca kao trenera Pestalozzi programa.

Trodnevne aktivnosti su osim svoje praktične iskoristivosti također imale vrlo važnu komponentu refleksije gdje se polaznike stavilo u položaj preispitivanja svoje profesionalne prakse i razvoja. Pestalozzi program također njeguje i online platformu kao zajednicu praktičara, odnosno sveobuhvatno mjesto susreta, učenja, međusobne potpore i razvoja obrazovnih stručnjaka diljem Europe.

Ljiljana Žegrec

Fotografije: Ildiko. Lazar, Pascale Mompoint-Gaillard