2014-03-27 19:30:25

Izmjerimo opseg Zemlje

U petak, 21. ožujka 2014., za proljetne ravnodnevice, naša škola (kao i mnoge škole diljem svijeta) uključila se u Eratostenov pokus – Eratosthenes Experiment.

Eratosthenes Experiment sastavni je dio projekta Open Discovery Space koji je financijski poduprla Europska komisija. Cilj ovog projekta je izmjeriti opseg Zemlje na sličan način kako je to prije 2 230 godina učinio Eratosten iz Kirene. U projekt su bili uključeni učenici 5., 6. i 8. razreda pod mentorskom palicom prof. Augustina Knežića (učitelja geografije) i prof. Ančice Slaviček (učiteljice matematike). 

Galerija slika


 

Da bi Eratostenov pokus uspio, trebaju nam dvije točke na Zemlji koje su na istom meridijanu. Zbog toga smo se mi povezali sa Geodetskom tehničkom školom iz Zagreba, jer su Zagreb i Tuhelj na 16 (približno) meridijanu. Što je to ravnodnevica, meridijani i slično, ponovili smo na igralištu s učiteljem geografije. Dalje je trebalo izmjeriti kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na Zemlju. To smo učinili u vrijeme kada je Sunce bilo nad Tuhljem u zenitu, u 12:04:02 (podatke javio organizator projekta). Uzeli smo štap duljine 99,5 cm te ga okomito (pomoću libele) postavili na najravnijem dijelu školskog igrališta. Izmjerili smo njegovu sjenu, 113 cm. Da bi izračunali kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na Zemlju u to vrijeme, koristili smo trigonometrijsku funkciju tangens (to nismo učili, pa nam je to izračunala učiteljica). Dobili smo da je taj kut 41°21´53˝. Naše podatke šaljemo u Zagreb, a oni će nama poslati njihove. Nakon toga ćemo oduzeti kutove, te izračunati opseg Zemlje po Eratostenovoj formuli:

dio opsega kruga prema opsegu kruga odnosi se jednako kao kut koji odgovara kružnom isječku prema punom kutu.

Detaljan opis cijele radionice možete naći na našim stranicama (nastava/predmeti/matematika).


Osnovna škola Lijepa Naša Tuhelj