Povijest Tuhlja

Podno Cesargradske gore, između koloritnih brežuljaka smjestio se Tuhelj. Ime je dobio po staroslavenskoj riječi «tuhl» koja označava udubinu, vlažno mjesto što u kajkavskom narječju objašnjava riječ «tuhtina».

Prva pisana isprava o Tuhlju datira iz 1403. godine. Kroz svoju prošlost Tuhelj se istako kao povijesno, crkveno, političko i kulturno središte. Upravo je tu, u Tuhlju sagrađena Župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije koja je svojom velebnošću te kulturnim i povijesnim značajem nadaleko poznata. Ona je danas prava ljepotica među tuheljskim hižama.

Kao političko središte, Tuhelj ponovo dobiva priznanje stvaranjem hrvatske države kada postaje samostalna općina. Njezinim djelovanjem potiče se razvoj turizma, poljoprivrede i drugih gospodarskih grana. Uz javno djelovanje Tuhelj resi zajedništvo i sloga njegovih ljudi. Bez obzira na probleme, tuhljani su znali uvijek naći zajednički jezik. Slučajnom namjerniku rekli bismo da je ovdje dobrodošao u svako vrijeme sa željom da razgaljena srca osjeti tuheljsku dušu.