Stručna ekskurzija u Gorski kotar

Autor: Administrator , 9. 10. 2013.

U ponedjeljak, 7. listopada 2013., povodom Međunarodnog dana učitelja, zaposlenici naše škole krenuli su na stručnu ekskurziju u Gorski kotar. Naše odredište bilo je mjesto Fužine. Razgledavanje je započelo posjetom Etnografskoj zbirci Lič kroz koju nas je proveo naš vodič  Dražen, član Etnografske udruge Sv. Juraj koja vodi brigu o zbirci.

Etnografska zbirka smještena je u zgradi osnovne škole koju trenutno pohađa šest učenika. Zbirku sačinjava nekoliko različitih tematskih postava, a sveukupno broji više od 500 izložaka, stalno se nadopunjujući novim primjercima. Općina Fužine poznata je također po jezeru Bajer koji je svoju turističku ponudu prije godinu dana upotpunio turističkim brodićem Sv. Antun. Izgrađen po ekološkim principima, brodić radi bešumno uz pomoć elektromotora.

Nakon vožnje jezerom, uputili smo se u špilju Vrelo koja se nalazi u neposrednoj blizini jezera Bajer. Otkrivena je pedesetih godina prošlog stoljeća, a procjenjuje se da je stara oko 4 milijuna godina. Izvor vode, jezerce i pristupačnost terena daju ovoj špilji posebni ugođaj.

Ovogodišnja stručna ekskurzija dala nam je nove informacjie o načinu života ljudi u Gorskom kotaru i njegovom zanimljivom krajoliku.