Susret škola koje provode program „ STOP NASILJU MEĐU DJECOM“

Autor: Nenad Sušec, 25. 11. 2010.

4. susret Mreže škola bez nasilja održan je u Zagrebu 11. i 12. studenog.

Na njemu su sudjelovali učenici, stručni suradnici i ravnatelji škola koje provode program, ukupno njih više od 400 sudionika/ca iz cijele Hrvatske.

Na susretu je 13 škola dobilo priznanje „Škola bez nasilja“, a 20 ih je to priznanje obnovilo.

Podsjećamo da  naša škola u programu sudjeluje od 2004. godine, a priznanje je uspješno obnovila prošle godine.

Svoju potporu skupu dali su: Vini Rakić   u ime  Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, hokejaši Medveščaka John Hećimović , Alan Letang i Andrej Vasiljević, kao i predstavnici susjednih zemalja koji su iznosili svoja iskustva o provođenju programa.

Našu školu predstavljala je učenica 7.razreda Lucija Kuhar, kordinatorica programa, pedagoginja Iva Grčić i ravnateljica Natalija Knezić-Medvedec.

Na skupu su obrađivane teme vezane uz Elektroničko nasilje te se raspravljalo o nastavku realizacije programa. Učenici su kroz rad u grupama obrađivali svakodnevne teme vezane uz problem vršnjačkog nasilja, a situacije su prikazane kroz forum teatar.

Zaključak skupa je da program treba nastaviti aktivno provoditi i razvijati. Rezultati istraživanja pokazuju da je učestalost nasilja manja u školama koje program provode, a  nasilne situacije koje se događaju brže se prepoznaju i uspješnije rješavaju.

Slijedom navedenog naša škola bit će domaćin regionalnog susreta škola koje provode program iz Krapinsko-zagorske, Varaždinske i Međimurske županije, 20. travnja 2011. godine.