Terenska nastava 8. razreda

Autor: Administrator , 16. 1. 2024.

Učenici osmog razreda u pratnji razrednice bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 9. i 10. siječnja 2024. g. u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru.”
Na put smo krenuli  u ranim jutarnjim satima, a u snježni Vukovar stigli smo oko 10:00 sati. Dolaskom u Vukovar učenici su poslušali predavanje „Domovinski rat” i „Bitka za Vukovar” te su uz stručno vodstvo obišli izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata koji se nalazi u krugu vojarne. General Ivanković pokazao je učenicima kakvo su naoružanje imali hrvatski vojnici tijekom rata u Vukovaru te ih upozorio kako reagirati u situaciji ako nađeš minu ili neku drugu vrstu streljiva. Poslije ručka uputili smo se u razgledavanje Gradskog muzeja Vukovar koji se nalazi u dvorcu Eltz u prekrasnom perivoju uz Dunav i Muzeja vučedolske kulture te saznali da je prvo nalazište na tom području staro oko 5 000 godina. Slobodno vrijeme smo iskoristili za posjet Vukovarskom vodotornju i razgledavanju grada.
Nakon prijave i smještaja u Hostel „Dubrovnik” učenici su se do 21.30 družili s učenicima drugih škola u discu koji se nalazi na brodu na rijeci Vuki. S nama s bile sljedeće škole: OŠ Veliko Trgovišće i PŠ Dubrovčan, OŠ Rudeš, OŠ Trnsko i OŠ Tin Ujević Zagreb.
Drugi dan, nakon doručka, posjetili smo uz stručno vodstvo memorijalna mjesta u
Vukovaru: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Mjesto sjećanja –
„Vukovarska bolnica 1991.”, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari te crkvu sv. Filipa i Jakova. Prolazili smo pokraj Kukuruznog puta – Puta spasa, Veleprometa i Borovo Commerca.
Posjet Vukovaru završili smo  „Školom mira” u kući našeg nobelovca Lavoslava Ružičke i kvizom znanja na kojem su naši učenici osvojili prvo mjesto. Našu školu predstavljali su učenici Sara Koprivnjak i Lorena Tkalec.
Učenici su tijekom ove terenske nastave naučili brojne informacije o Domovinskom ratu te vrijednosti Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske te se upoznali s kulturnom i povijesnom baštinom tog kraja. Također su stekli znanja o posljedicama rata i mirnoj reintegraciji na tom području.
Puni dojmova u Tuhelj smo se vratili u večernjim satima. Ovakav tip terenske nastave ima za cilj potaknuti mlade na promišljanje o važnosti održavanja međusobnom mira, poštovanja i uvažavanja različitosti, ali i održati spomen na žrtve koje su nam osigurale slobodu.
Posjet Vukovaru svima će nam ostati u dugom i lijepom sjećanju.

Ančica Slaviček