Svjetski dan voda

Autor: Administrator , 25. 3. 2014.

Naš plavi planet čini 97,5 posto morske vode koju čovjek ne može koristiti, a dostupan je samo jedan posto od ukupne slatke vode, dok je ostatak zaključan u snijegu i ledu na polovima. 1993. godine Ujedinjeni narodi proglasili su 22. ožujka Svjetskim danom voda.
Razdoblje od 2005. do 2015. godine proglašeno je desetljećem voda pod motom Voda za život.

Svakog dana prosječno kućanstvo potroši oko 50 litara vode na ispiranje wc-a, jedan od šest ljudi na Zemlji nema dnevnih 20-50 litara osigurane svježe vod. Svakodnevno od posljedica nedostatka vode umire 3.800 djece. Prema procjenama čak 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Vodi i njenoj važnosti za život posvetili smo više pozornosti uoči Svjetskog dana voda.