Terenska nastava u Austriju

Autor: Administrator , 15. 4. 2024.

Za učenike sedmih i osmih razreda iz Tuhlja i Kumrovca, a koji pohađaju Njemački jezik kao izborni predmet, organizirana je terenska nastava  u Austriju. U petak, 12.04.2024. otputovali smo do Graza, pokrajina Steiermark (Štajerska) te na povratku svratili u mjesto Riegensburg i razgledali poznatu tvornicu čokolade, Zotter.

U pratnji su bile učiteljice Mirjana Mišković i Vlatka Kordej iz škole Lijepa naša iz Tuhlja te Jadranka Tepeš i Ana Borošak iz škole Josipa Broza Kumrovec.

Polazak je bio u 6:40h za učenike iz Kumrovca, a u 7:00h su se veseloj ekipi u autobusu predvođenoj vozačem Tomislavom i vodičem Ivanom,  pridružili i učenici iz Tuhlja. Vožnja do graničnog prijelaza Macelj pa kroz Sloveniju i dalje Austriju je jako brzo prošla te smo uz dobre ritmove playliste DJ-a smještenih na zadnjim sjedištima autobusa, ubrzo stigli do Graza.

Graz, drugi grad po veličini i broju stanovnika u Austriji, poznat i kao „mala sestra Beča,“ udaljen je od nas svega 3 sata vožnje. Po dolasku u grad uslijedila je zajednička šetnja i razgled gradskih znamenitosti: Dom und Mausoleum (katedrala i Mauzolej Ferdinanda II.), Oper (opera), Rathaus (vijećnica), Landhaus (parlament), Landeszeughaus (oružarnica), Hauptplatz (gl. trg), Kunsthaus (muzej umjetnosti), Theater (kazalište), Murinsel (otok na Muri) te nezaobilazan uspon na Schlossberg (samo 260 stepenica za lagano zagrijavanje). Zahvaljujući dobroj kondiciji i brzom tempu zajedničkog razgleda, učenicima je ostalo i vremena za slobodan razgled  koje su iskoristili za druženje, šoping, šetnju i okrjepu u centru grada.

U 13h je uslijedilo okupljanje, prebrojavanje i polazak dalje prema mjestu Riegersburgu gdje je smještena tvornica čokolade Zotter. Atmosfera u busu i dalje vedra, ali s vidljivim laganijim padom energije utrošene na šetnju Grazom.

Po dolasku u Zotter, najprije ponovno punjenje baterija u kinu gdje smo pogledali zanimljivu projekciju- vrlo edukativan film o uzgoju i nabavi kakaovca te samog procesa proizvodnje čokolade.  A onda trenutak kojeg smo svi s nestrpljenjem iščekivali- obilazak tvornice uz neograničenu degustaciju raznih okusa- njamiiii…

Keramička žlica koju smo dobili na ulazu, ne ispušta se iz ruku, već spretno obilazi sve raspoložive punktove. Napomena je bila- ne nasjedaj na izazove koji te mame i prve fontane s čokoladom, čuvaj se za naredne jer što dalje, tim bolje i slađe!  Preko 300 različitih okusa, od praha preko tekuće čokolade pa sve do listića čokolade i raznog sušenog voća, sjemenki i kokica  prelivenih kuverturom. Nakon kušanja, ostalo nam je taman još toliko energije kako bi u dućanu u sklopu tvornice kupili još koju originalnu pralinu i čokoladu kao suvenir za naše obitelji.

U blizini tvornice smješteno je i imanje na kojemu se nalaze neke rijetke i  neobične vrste životinja iz cijeloga svijeta.  Na dijelu tog imanja nalazi se neobično i jedinstveno groblje neuspjelih čokolada različitih sastojaka (pssst: ovaj dio smo razgledali samo iz daljine jer nakon obilaska tvornice i kušanja raznih čokolada, udovoljili smo željama učenika i preskočili sam obilazak).

Punih trbuščića i s osmijehom na licu krenuli smo put Hrvatske. Zadovoljni smo sretno stigli u Tuhelj u 19:30 sati.

Posjetom Austriji uspješno smo ostvarili planirane ciljeve ove terenske nastave: učenici su uspjeli ostvariti osnovnu govornu komunikaciju, slušati izvorne govornike njemačkog jezika te im je omogućeno jedinstveno interkulturalno iskustvo.

P.S. Više o samim dojmovima s terenske nastave (slike, video i prezentacije) pronađite uskoro u kartici „Njemački jezik.“